Pokúste sa so svojím drobcom zahrať na záhradníka. Možnosť pomáhať vám a robiť niečo nové bude preň určite fascinujúca. Možno niekoľko izbových kvetov potrebuje väčší priestor, alebo sa rozhodnete nasadiť niečo nové a začnete úplne od začiatku – od semienka.

V takom prípade máte o zábavu i „pestovateľské dobrodružstvo“ postarané.

Nemusíte sa však spolu s dieťaťom púšťať iba do veľkých „záhradkárskych“ plánov. Aj mini záhradka na okennom parapete alebo balkóne má svoje čaro. Navyše starostlivosť o rastlinky má i výchovný charakter.

Sadenie u detí podporujete hneď niekoľko vecí:

  1. Deti sa učia vzťahu k prírode.
  2. Získajú oddych od denného stereotypu.
  3. Podporujú rozvoj svojich manuálnych zručností.
  4. Majú možnosť vidieť výsledok svojho snaženia.
  5. Drobcov vediete k pravidelnej činnosti – starostlivosti o zasadenú rastlinku, pravidelné polievanie a sledovanie ako rastlinka vyklíči a postupne rastie.

AKO RASTIE FAZUĽKA

Fazuľka rastie zo semienka. 

Skúsili sme si zo semienka fazuľky vypestovať rastlinku, ktorú potom zasadíme do kvetináča. 

Potrebovali sme na to: 

  • navlhčenú vatu/ vatový tampón
  • semienko fazuľky
  • hlinu
  • vodu
  • kvetináč

Semienko fazuľky sme položili na navlhčenú vatu/ vatový tampón v mištičke. Semienko musí byť stále vo vlhkom prostredí. Pozorovali sme, čo sa so semienkom bude diať. Postupom času začne fazuľka klíčiť a deti si ju môžu presadiť do kvetináča. Fazuľku treba polievať a dobre sa o ňu starať. Zistili sme, že pri klíčení semienko potrebuje vzduch, vodu a teplo. Keď fazuľka vyklíči, objaví sa malý koreň, ktorý rastie do zeme. Potom sa objaví výhonok s lístkami. Listy sa budú ťahať za svetlom a nad zemou začnú rásť listy.

Rastlinky presádzame, polievame, sprchujeme, striháme, dávame im hnojivo a potrebné živiny. Každá rastlinka si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Niektoré rastlinky môžu byť na priamom slniečku a iným to naopak škodí. Poniektoré treba zalievať vodou častejšie a poniektoré sa nesmú. Ak by sme rastlinkám dlhú dobu/alebo vôbec nedávali vodičku, tak by nám vyschli. Sú rastlinky, ktoré sa polievajú iba do mištičky/ tanierika a sú rastlinky, ktoré sa polievajú priamo zhora pri listoch. Ak by sme to naopak s vodou podcenili a dávali rastlinkám viac, než potrebujú, tak nám zhnijú/zahynú. Pri rastlinkách platí heslo: MENEJ JE VIAC.

Rastliny, ktoré rastú v okolí môžeme rozdeliť na:

  • liečivé rastliny 
  • jedovaté rastliny 
  • chránené rastliny  

Každá rastlinka má stonku, listy, koreň. Niektoré majú aj kvet a lupene. Úlohou nás všetkých je prispievať k ochrane chránených druhov rastlín. Chránenú rastlinu je zakázané: poškodzovať, ničiť, trhať, vykopávať, vyrezávať, zbierať v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode, držať a pestovať mimo jej prirodzeného prostredia, premiestňovať alebo prepravovať, predávať, kupovať alebo vymieňať, vyvážať. Zakázané je aj poškodzovať a ničiť prírodné prostredie chránenej rastliny. 

ZEM máme len jednu. Neničme ju. Chráňme si ju!

Staršie vydania našich Deťúrkovín nájdete TU