Prečo je práve apríl mesiacom lesov? V tomto období zima ustupuje a začína jar, príroda sa prebúdza z dlhého zimného spánku. Lesníci starajúci sa o naše lesy majú v tomto období najviac práce, aby v pôde zachytená jarná vlaha bola optimálne využitá pre jarnú výsadbu a ujatie sadeníc lesných drevín. Les, pokiaľ mu zostane lesná pôda plná živín pre umožnenie jeho rastu, je prakticky večný. Mimo hospodársky úžitok slúži les ako vynikajúce prostredie k životu početných druhov zvierat, vtákov či hmyzu. Nie je nič príjemnejšie, než voľný čas v sobotu či nedeľu venovať prechádzke či pobytu s deťmi na chate alebo v prostredí lesa, nadýchať sa osviežujúceho čerstvého vzduchu či príjemných vôní stromov a bylín, vidieť krásne lesné zvieratká ako poskakujúceho srnčeka alebo veveričku na strome, alebo radostne poletujúce a spievajúce vtáčiky. Aká obrovská je radosť ľudí a najmä detí, keď v lese nájdu nádherný hríb, lesné jahody, maliny, černice či čučoriedky. V našej škole sme sa tento týždeň rozprávali o LISTNATÝCH a IHLIČNATÝCH stromoch, ako napríklad buk, dub, javor…a priradzovali sme k nim listy a polody.

Od semienka po rastlinku

My sme malé semienka, vyrastáme zo zeme,
keď nás budeš polievať, krásne Ti vyrastieme.
My sme klíčky maličké, vyrastáme zo zeme
keď nás budeš polievať, krásne Ti vyrastieme.
My sme malé rastlinky, vyrastáme zo zeme,
keď nás budeš polievať, krásne Ti vyrastieme.

Teč nám vodička, lúče slniečka nech nás zohrejú
priamo na líčka.
My sme malé stromčeky, vyrastáme zo zeme,
keď nás budeš polievať, krásne Ti rozkvitneme.
Krásne stromy vyrástli, silné, zdravé zo zeme,
dobre sme sa starali, ovocie oberieme!

Čo sme sadili, presádzali, polievali a pozorovali my v Deťúrkove

Petržlenová vňať, pažítka, bazalka, mäta, žerucha. Čo vás len napadne a čo zužitkujete v kuchyni. Výhodou je, že väčšina týchto rastlín rastie deťom doslova pred očami, takže budú fascinovane každý deň pozorovať zmeny v kochlíkoch, merať, porovnávať, ovoniavať.

Nádoby sme naplnili zeminou. Bazalka vyžaduje výživnú a priepustnú pôdu. Zeminu sme zvrchu poliali odstátou vodou, potom sme ju natenúčko posypali suchou zemou a uťapkali, aby sme mali rovnú plochu… vysypali na ňu semienka. Semienka sme zakryli maximálne 5mm vrstvou zeminy, dobre zatiačili a bolo hotovo. Semienka sú teraz ako v bavlnke. My sa už len tešíme a opatrne zavlažujeme a čakáme kedy vykuknú prvé rastlinky. 

Rozprávali sme sa ako vyrastie zo semienka rastlina, čo potrebuje k životu-slnko, vodu, pôdu… tieto bylinky budeme pozorovať. Poliali sme kvety a byliny, ktoré máme, ostrihali sme staré listy, utreli prach z listov.

Učili sme sa pojmy koreň, stonka, list, kvet, rozdelili sme si časti kvetu – 1. kalich, 2. kališný lístok, 3. koruna, 4. tyčinka, 5. piestik. Kvety a bylinky sme po pozorovaní skúsili nakresliť a tak sme fixovali svoje znalosti o prírode.

Staršie vydania našich Deťúrkovín nájdete TU